Jyvässeudun jääurheiluseurojen yhteistyöstä
9.5.2017 12:48 Uutiset / Jaoston pääsivusto

Hyvät Jyvässeudun seuraihmiset!


Olemme seuroina mukana Jääkiekkoliiton hallinnoimassa Jyvässeudun seurayhteistyö -prosessissa. Tavoitteena on yhdessä kehittää Jyvässeudun jääkiekkoa seuralähtöisesti. Mukana prosessissa Jyvässeudun seuroista ovat Diskos, Jyvässeudun kiekko, JYP Juniorit, Team LKP sekä Vaajakosken Pelikaanit. Jokainen seura on nimennyt 2-3 henkilöä toimimaan yhteisissä kehitysryhmätapaamisissa.


Yhteiskehittämistoiminnan tarkoituksena on luoda Jyvässeudun jääkiekkoseuroille yhteinen toimintapa toteuttaa mielekästä jääkiekkoharrastamista alueellamme läpi koko jääkiekkoharrastaja sekä -toimijapolun. Muodostamme toimintastrategian alueellemme, joka sisältää yhteisen näkemyksen tulevaisuuden toimintatavoista - Visio, missio, strategia. Toivomme, että kehitystyön tuloksena alueellamme on vielä mielekkäämpi tapa toteuttaa jääkiekon arjen seuratoimintaa kaikilla tasoilla - pelaajakehitys, seuratoimijoiden arki sekä seurojen hallinto.


Olemme kokoontuneet viisi kertaa jääkiekkoliiton kehityshankkeen yhteydessä. Lisäksi seuran hallinto- sekä valmennusvastuulliset ovat lähteneet kehittämään kokonaisuuksia omissa työryhmissään. Prosessin päämoottoreina ovat seurojen valitsemat edustajat. Prosessia konsultoi Jääkiekkoliiton puolesta Liiton seurakehityspäällikkö Ari Piispanen sekä ulkopuolisena konsulttina Petri Puronaho. Olemme sopineet, että jokaisen seuran edustajaryhmät ovat vastuussa viestiä omille seuran jäsenille prosessin edistymisestä.


Yhteistyöryhmät ovat kokoontuneet seuraavasti:
*19.09.2016 - Yhteistoimintaprosessin esittely ja sen suuntaviivat
*22.11.2016 - Yhteistoimintaprosessin käynnistäminen - toimintatavat
*21.12.2016 - Yhteistoimintaprosessin edistäminen - tulevaisuuden näyn muodostaminen
*16.02.2017 - Yhteistoimintaprosessin edistäminen – arvot, toiminta-ajatus, kehityspolut / seurojen viestintävastaavien vahvistaminen
* 03.04.2017 - Yhteistyöprosessin edistäminen – operatiivisten kehitysryhmien kokoaminen ja perusasioiden muokkaaminen tavoitteiksi
*Lisäksi valmennusryhmät sekä hallitusryhmät ovat järjestäneet omia työryhmäkokoontumisia


Prosessin keskeisimmät tavoitteet:
Visio 2022:
*Vaikuttavin, houkuttelevin ja innostavin yhteisö. Elämäntapana jääkiekko - jääkiekko elämäntapana.
Yhteistyön Arvot:
*Kunnioitus, Avoimuus, Luottamus, Toimija- ja harrastajalähtöisyys
Yhteistyön toiminta-ajatus:
*Jyvässeudun seurojen laadukas yhteistoiminta kasvattaa ja kehittää jääurheilun harrastajia sekä toimijoita yli seurarajojen.
Yhteistoiminnan painopisteet:
*Jääurheiluperheen kasvattaminen
*Valmennus- ja pelaajakehitys sekä huippukiekko
*Seuratoiminnan kehittäminen
Kuuntelemme, keskustelemme, kehitämme sekä toimimme paremman jääkiekon seuratoiminnan hyväksi Jyvässeudulla.


YHTEISTOIMINTATERVEISIN!
Mervi Arisalo
Diskos Jyväskylä ry Puheenjohtaja
Kosti Koljonen
Jyvässeudun Kiekko ry Puheenjohtaja
Mika Suoja
JYP Juniorit ry Puheenjohtaja
Päivi Arkko
Team LKP ry Puheenjohtaja
Arttu Varis
Vaajakosken Pelikaanit ry Puheenjohtaja


   
Lisää uutisia
Diskos Jyväskylä ry
«  Kesäkuu   »
Kategoriat